Thursday, April 17, 2014

Phanar Greek Orthodox College ( Fener Rum Erkek Lisesi )


Fener Rum Erkek Lisesi (Günümüzdeki adı: Özel Fener Rum Lisesi ve İlköğretim Okulu), İstanbul Fener’de, İstanbul'da faaliyet gösteren çok az sayıda kalmış Rum eğitim kurumlarından biridir. İstanbul'un en güzel yerlerinden birinde yer alan okul, gerek mimari yapısı gerekse tarihsel değeri ile İstanbul’un en görkemli binalarından biridir. Diğer faaliyet halindeki liseler Zapyon ve Zoğrafyon Liseleridir. Patrikhanenin arkasında, Sancaklar Yokuşu’nda bulunan okul, Fransa’dan getirtilen kırmızı tuğlalardan yaptırıldığı için halk arasında “Kırmızı Okul” diye de anılmaktadır. Haliç'in her iki tarafından da görülebilen okul, kırmızı rengi ve kubbeli mimari yapısı ile hemen göze çarpar.


 Okul 1861´den sonra klasik eğitim veren bir liseye dönüştü. Günümüze kadar ulaşan görkemli bina 1881´de mimar Dimadis tarafından inşa edildi. 1903´te okulun bünyesine, ilkokul öğretmeni yetiştirmeye yönelik, klasik filoloji ve pedogoji eğitimi veren bölüm eklendi. Haliç´in iki yakasında bulunan en görkemli yapılardan bir olan okul cumhuriyetten sonra Fener Rum Erkek Lisesi adını aldı. Okulun, hemen bitişiğinde, Tevkii Cafer Mektebi Sokak´ta bulanan bir binada ise kız öğrencilere eğitim veriliyordu. Okulların karma olmasından sonra kız öğrenciler de Fener Rum Erkek Lisesi binasına taşındi.


Okulun bugünkü binası, Ondokuzuncu yüzyılın en önemli mimarlarından biri olan ve Fener Rum Erkek Lisesi mezunları arasında bulunan mimar Dimadis tarafından inşa edilmiş. Haliç´in her iki yakasındaki yapılar içinde Süleymaniye´den sonraki en büyük binası olan eserin yapı malzemelerinden çoğu Marsilya´dan getirilmiş. Avrupa´nın çeşitli ülkelerinde özellikle İtalya ve İspanya´da da şatolar yapan Dimadis, eseri beş sene içinde bitirmiş. Fener sırtlarındaki yüksek tepe üstüne inşa edilen eser, geniş ve yüksek cephesi, kırmızı ateş tuğlaları ve ortasındaki kubbeli kalın bir kulesiyle dikkatleri çekiyor. Büyüklüğünden dolayı sıkça, yapı olarak çok daha küçük olan, Fener Rum Patrikhanesi zannedilir.


Phanar Greek Orthodox College (Turkish: Özel Fener Rum Lisesi), known in Greek as the Great School of the Nation (Greek: Μεγάλη του Γένους Σχολή, Megáli toú Genous Skholí) is the oldest surviving and most prestigious Greek Orthodox school in Istanbul, Turkey. The school, like all minority schools in Turkey, is a secular school.


 Established in 1454 by Matheos Kamariotis, it soon became the school of the prominent Greek (Phanariotes) and Bulgarian families in the Ottoman Empire, and many Ottoman ministers as well as Wallachian and Moldavian princes appointed by the Ottoman state, such as Dimitrie Cantemir, graduated from it.


The current school building is located near the Church of St. George in the neighborhood of Fener (Phanar in Greek), which is the seat of the Patriarchate. It is known among the locals with nicknames such as The Red Castle and The Red School. ( Kırmızı Mektep )


Designed by the Ottoman Greek architect Konstantinos Dimadis, the building was erected between 1881 and 1883 with an eclectic mix of different styles and at a cost of 17,210 Ottoman gold pounds, a huge sum for that period. The money was given by Georgios Zariphis, a prominent Greek Ottoman banker and financier belonging to the Rum community of Istanbul. Despite its function as a school, the building is often referred to as "the 5th largest castle in Europe" because of its castle-like shape. 


The large dome at the top of the building is used as an observatory for astronomy classes and has a large antique telescope inside. Today the school, which is the "second largest" school after the Zografeion Lyceum, has six Turkish teachers, while the remaining fifteen are Greek. The school (like all minority schools, as it is compulsory by law) applies the full Turkish curriculum in addition to Greek subjects: Greek language, literature and religion.


Origin Wikipedia....


ISTANBUL'S Post a Comment

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search